Global sağlık sektörünün parlayan yıldızı

2019 Faaliyet Raporu

Keşfedin

Sağlık Turizminde Büyük Başarı

Türkiye’nin küresel sağlık turizminden aldığı payın artmasında önemli role sahibiz. Uzmanlığımız, hizmet kalitemiz ve tedavi teknolojimizle sadece yakın coğrafyadan değil; dünyanın dört bir tarafından hasta kabul eder konuma ulaştık.

Medical Park ve Liv Hospital Markaları Artık Turquality Programı’nda


Türkiye’nin uluslararası sağlık turizminden aldığı payı artırmasına, her yıl ortalama 180 ülkeden gelen 70 binden fazla hastadan sağlanan 76 milyon ABD dolarının üzerindeki döviz girdisi ile katkı sunan MLP Care olarak, Medical Park ve Liv Hospital markalarımızla Turquality kapsamına alındık. Böylece, hizmet sektöründe faaliyet gösteren ve iki ayrı markasıyla Türkiye’de aynı anda bu programa kabul edilen ilk şirket olduk.

Güvenilir Teknolojik Adımlar

Uzun vadeli stratejimiz doğrultusunda teknolojinin operasyonlarımızda kullanımını dijitalleşme, otomasyon ve yapay zekâ alanlarındaki çalışmalarımızla artırdık. Sağlık sektörünün geleceğine yön verecek teknolojileri uygulamaya alarak yalnızca şirketimiz için değil, ülkemiz ve bulunduğumuz coğrafyanın da faydalanacağı bir ekosistem geliştirmeyi hedefliyoruz.

img

Şans Ver
Sosyal Sorumluluk Projesi

Türkiye’de 28 bini aşkın hasta, organ yetmezliği nedeniyle zor koşullarda yaşama tutunmak için mücadele veriyor. Organ bağışı sayısını artırmak için www.sansver.org web sitemizi temel alan kampanyamızla bu konuda farkındalık oluşturuyor, örnek bir sosyal sorumluluk projesine imza atıyoruz. 

MLP Care, Türkiye’nin en büyük multidisipliner hastane grubu konumundadır.

Kısaca MLP Care


12 binden fazla bordrolu çalışan

MLP Care; hastaneleri, iştirakleri ve bir aile bütünlüğü ile hareket eden 12 binden fazla bordrolu çalışanıyla, Türkiye sağlık sektöründe hizmet vermektedir.

Temelleri 1993 yılında atılan MLP Sağlık Hizmetleri (MLP Care), Medical Park ile başladığı yolculuğuna Liv Hospital markası ve VM Medical Park konsepti ile çeyrek asırdır güçlü ve istikrarlı bir şekilde devam etmektedir. Bursa’dan Elazığ’a, Trabzon’dan Antalya’ya kadar 16 ilde, 29 hastanesiyle sektöre yön veren en büyük sağlık grubu olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. MLP Care; hastaneleri, iştirakleri ve bir aile bütünlüğü ile hareket eden 12 binden fazla bordrolu çalışanıyla, Türkiye sağlık sektöründe hizmet vermektedir.

Güçlü markası ve farklı segmentleri hedef alan geniş hizmet yelpazesi ile MLP Care, Türkiye’nin en büyük multidisipliner hastane grubudur. Hastanelerdeki saha operasyonları ile merkez yönetimi destekleyen merkezi bir iş modeliyle çalışan şirket, gerçek anlamda ülke geneline yayılmış bir ağa sahiptir. MLP Care’in hastane ağı nüfus yoğunluğu en yüksek olan şehirleri kapsamaktadır.

MLP Care’in iş modeli dengeli bir ödeyici profiliyle desteklenirken şirket, hızlı ve kârlı bir şekilde büyümeye devam etmektedir. Sektöre ilişkin derin bilgi ve birikime sahip olan üst düzey yönetim ekibi, MLP Care bünyesine Türkiye’nin önde gelen sağlık kuruluşlarından ve diğer şirketlerden katılmıştır.

Premium

image

Kitlesel Premium
(Premium Mass)

image

Orta-Üst Segment
(Middle-upper Mass)

image

FARKLI SEGMENTLERİ HEDEFLEYEN 2 MARKA VE 1 KONSEPT

Dengeli Bir Yapıya Sahip Gelir Portföyü

MLP Care, Türkiye’de 2 marka ve 1 konsept altında 3 farklı fiyat politikası ile hizmet vermektedir. Bu strateji Şirket’in nüfusun farklı kesimlerini hedef almasına imkân tanımaktadır. Bunlar sırasıyla; Medical Park ve Liv Hospital markaları ve VM Medical Park konseptidir.

Güçlü Yönlerimiz

 1. Yatırımcılar açısından güçlü bir büyüme potansiyeli sunan cazip Türkiye sağlık sektörü
 2. Özel hastaneler arasında lider konum
 3. Güçlü marka algısı ve tüm fiyat kategorilerinde hizmet veren benzersiz iş modeli
 4. Dünya standartlarında hizmet kalitesi ve klinik mükemmeliyeti
 5. Üstün operasyonel ve finansal performans
 6. Büyümeyi destekleyen benzersiz altyapı
 7. Güçlü yönetim ekibiyle desteklenen vizyoner yönetim anlayışı

Vizyon, Misyon ve Değerler

Vizyon

Yurt dışında referans gösterilen, yurt içinde en çok tercih edilen özel sağlık kuruluşu olmak.

Vizyonumuza;

 1. Hastalarımızı her zaman ilk planda tutarak, 
 2. Ölçülebilir ve yüksek kaliteli klinik sonuçlar elde ederek, 
 3. İnsan, altyapı ve teknolojiye sürekli yatırım yaparak, 
 4. Doktorların ve diğer tıbbi personelin çalışmayı en çok isteyeceği kurum olarak ulaşacağız.

Misyon

Tüm insanların sağlıklı bir hayat sürmesi için çalışırız.

Değerlerimiz

 • İnsana değer veririz, güvenilir olmak vazgeçilmezimizdir.
 • Sunduğumuz her türlü hizmetle fark yaratırız. 
 • Bilimsel yaklaşımlara ve sürekli gelişime inanırız. 
 • Çevik, hedef odaklı ve başarı azmi yüksek bir takımız. 
 • Etik ilkelerimiz ve iş ahlakımızla örnek gösteriliriz. 

Sertifikalar ve Ödüller

 • JCI (Joint Commission International) Akreditasyon Standartları
 • Sağlık Bakanlığı Kalite Standartları 
 • SRC Center of Excellence Mükemmeliyet Merkezi Sertifikası
 • Surgical Review Corporation Centers of Excellence Ödülü
 • 2019 Türkiye Bonds & Loans “Halka Arz/Sermaye Piyasası Yılın Anlaşması” Ödülü
 • TİM tarafından gerçekleştirilen Türkiye’nin 500 Büyük Hizmet İhracatçı Firması Araştırması’nda Sağlık Kategorisi İkincilik Ödülü
 • Medical Park ve Liv Hospital markalarının Turquality Destek Programı’na Katılması
 • Institutional Investor’da MLP Care’in Yatırımcı İlişkileri Yaklaşımına EMEA Tüm Sektörler Listesinde Birincilik Ödülü 

2019’un Önemli Gelişmeleri

MLP Care, 2019’u güçlü bir şekilde tamamlamış, dengeli ve verimlilik odaklı büyüyerek beklentilerin üstünde bir performans göstermiştir.


3,7 milyar TL

MLP Care, 2019’da bir önceki yıla göre hasılatını beklentilerin üzerinde, %18 artışla 3,7 milyar TL’ye, FAVÖK’ünü %33 artışla 560 milyon TL’ye yükseltmeyi başarmıştır.

 • MLP Care, 2019 faaliyet döneminde güçlü büyüme trendini devam ettirmiştir. 2019’da bir önceki yıla göre hasılatını beklentilerin üzerinde, %18 artışla 3,7 milyar TL’ye, FAVÖK’ünü %33 artışla 560 milyon TL’ye yükseltmeyi başarmıştır.
 • MLP Care, 2019 yılının Aralık ayında VM Medical Park Maltepe Hastanesi’nin devralınmasıyla hastane ağını genişletmiştir.
 • Metropollerde büyük ölçekli hastanelerle büyüme stratejisi doğrultusunda 3 küçük ölçekli hastaneden çıkış yapan ve sıkı maliyet politikaları sayesinde operasyonel olarak çok başarılı bir yıl geçiren MLP Care, 2018’de yaptığı kur sabitleme işlemi ile 2019-2020 yılındaki Avro kredi ve finansal kiralama ödemelerinin TL’ye çevrilmesi sayesinde kur riskini de azaltmıştır.

Extel Survey 2019

Medical Park ve Liv Hospital markalarıyla Türkiye’nin en yaygın hastaneler grubu olan MLP Care, yatırımcı ilişkileri alanındaki çalışmalarıyla uluslararası arenada önemli bir başarıya imza atmıştır. Extel Survey 2019 tarafından gerçekleştirilen ankette “Sağlık Teknolojileri ve Hizmetleri” sektöründeki “Yatırımcı İlişkilerinde En İyi Şirket” sıralamasında 8. olan MLP Care, yine “Sağlık Teknolojileri ve Hizmetleri” sektöründe;

 • "Web sitesi/Webcast Kalitesi”,
 • "En Çok Gelişen Hizmet Kalitesi”,
 • “Bire Bir Toplantı Kalitesi”,
 • “Non-Deal Roadshow/Ziyaret Kalitesi”,
 • “Yıllık Faaliyet Raporu/Resmî Açıklama Kalitesi” 

başlıklarında 1. olurken,

 • “Sektör Bilgisi”,
 • “Üst Yönetim Proaktifliği”

başlıklarında ise 2. sırada yer almıştır.

Institutional Investor 2019

MLP Care, yatırımcılara yönelik çalışmaları ile dünyanın önde gelen kurumsal yatırımcı dergisi Institutional Investor’ın bu yıl yayınladığı en itibarlı şirketler listesinde yer almıştır. Sağlık Teknolojileri ve Hizmetleri kategorisinde değerlendirilmeye layık görülen iki şirketten biri olan MLP Care; aynı çalışmada “En iyi CEO”, “En iyi CFO”, “En iyi Yatırımcı İlişkileri Profesyoneli” ve “En iyi Yatırımcı İlişkileri Programı” listelerinde de yer alarak en yüksek puanı alan Grup olmuştur. Böylece MLP Care, tüm sektörlerin bulunduğu liste içinde zirveye çıkmış ve birinciliği 2 şirketle paylaşmıştır. 

MLP Care yatırımcılara yönelik çalışmaları ile dünyanın önde gelen kurumsal yatırımcı dergisi Institutional Investor’ın bu yıl yayınladığı en itibarlı şirketler listesinde yer almıştır.

Institutional Investor’ın, 12.000’den fazla yatırım profesyonelinin katılımıyla Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’yı kapsayan bölgedeki (EMEA) 20’den fazla sektörden 400’e yakın şirketi ve yöneticilerini değerlendirdiği “Gelişen EMEA’nın Yönetim Ekibi 2019” araştırması sonucunda; MLP Care, bölgeden yalnızca 44 şirketin yer bulabildiği “En İtibarlı Şirketler” listesinde yer almıştır.

2019 Yılında Hastane Portföyünde Optimizasyona Gidildi

MLP Care metropollerde büyük ölçekli hastanelerle büyüme stratejisi doğrultusunda iki işlem gerçekleştirmiştir: 

Maltepe

MLP Care’in %80 hissesine sahip olduğu iştiraki, Samsun Medikal Grup Özel Sağlık Hizmetleri A.Ş., 06.12.2019 tarihinde İstanbul Maltepe’de bulunan Özel Mehmet Toprak Hastanesi’ni devir almak üzere sözleşme imzalamıştır. Devir alım sözleşmesi, hastane ruhsatının MLP Care’e transferi, hastane bina ve medikal ekipmanlarının da uzun vadeli kiralanması suretiyle yapılmıştır. 

Hastane hâlihazırda faaliyette olup, herhangi bir ek yatırım harcaması öngörülmemektedir. MLP Care marka gücü, operasyon tecrübesi, deneyimli doktor ve yönetim kadrosunu kullanarak devir alınan hastaneyi en kısa zamanda gerçek potansiyeline çıkarmayı hedeflemektedir.

Devir alınan hastane, 125 yataklı olup, 60 poliklinik odası, 7 ameliyathane ve toplam 20 bin m²’lik kapalı alana sahiptir. Hastanenin bulunduğu Maltepe ilçesi, 500 bin kişilik nüfusu ile İstanbul’un en büyük on ilçesi arasında yer almaktadır. 

Arkaz

MLP Care metropollerde büyük ölçekli hastanelere odaklanma stratejisi doğrultusunda, portföy verimliliğini artırmak üzere birtakım küçük ölçekli hastanelerinden çıkış kararı almıştır. Çıkış kararı alınan hastanelerin 9A 2019’da konsolide hastane hasılatındaki payı %3,4 ve konsolide EBITDA’daki payı ise -%1,0’dır.

MLP Care, Avcılar, Ereğli ve Silivri hastanelerinin sahibi Arkaz Sağlık Hizmetleri A.Ş.’nin (Arkaz) %57 hissesini nakit karşılığında Arkaz hissedarlarından Hayati Arkaz’a devretmiştir. Ayrıca bu işlemle beraber Çanakkale hastanesi Arkaz’dan ayrılmış ve MLP Care daha önce %57 hissedarı olduğu Çanakkale Hastanesi’ndeki sahiplik payını %100’e yükseltmiştir. Çanakkale hastanesinin 9A 2019’da konsolide hastane hasılatındaki payı %0,9 ve konsolide EBITDA’daki payı ise %1,3’tür.

Maltepe ve Arkaz işlemlerine ilişkin gerekli yasal onaylar 17 Aralık 2019 itibarıyla tamamlanmıştır.   

Başlıca Göstergeler

2019 yılında MLP Care’in FAVÖK**’ü önceki yıla göre %32,8 artış göstererek 560 milyon TL olarak gerçekleşmiştir.

Gelir Tablosu Ana Kalemleri


2018

2019*

Değişim

Net Satışlar (milyon TL)

3.132

3.704

%18

Faaliyet Kârı (milyon TL)

301

450

%49

Faaliyet Kâr Marjı

%9,6

%12,1

251 baz puan

Net Kâr/ (Zarar) (milyon TL)

(104)

18

a.d.

Düzeltilmiş FAVÖK*** (milyon TL)

505

579

%15

Düzeltilmiş FAVÖK*** Marjı

%16,1

%15,6

(48) baz puan

Düzeltilmiş FAVÖK** (milyon TL)

421

560

%33

Düzeltilmiş FAVÖK** Marjı

%13,5

%15,1

166 baz puan

Serbest Nakit Akımı (milyon TL)

50

236

%373

Bilanço Ana Kalemleri


2018

2019*

Değişim

Nakit ve Nakit Benzerleri (milyon TL)

223

306

%37

Toplam Varlıklar (milyon TL)

3.239

3.606

%11

Ana Ortaklığa ait Özkaynaklar (milyon TL)

474

451

(%5)

Net Finansal Borç (milyon TL)

1.243

1.465

%18

Net Finansal Borç/Düzeltilmiş FAVÖK

2,5

2,5

%3


* UFRS 16’ya ilişin kiralama borçları hariç

** Düzeltilmiş (Diğer gelir/gider faaliyetlerden kaynaklanan kur etkisi hariç)

*** Düzeltilmiş (UFRS 16’ya ilişkin kiralama borçları hariç)

Yönetim Kurulu Başkanı ve
CEO’nun Mesajı

"Hem şirketimiz hem de ülkemizin hedeflerine ulaşması için yüksek katma değerli hizmet üretimi yapmamız, bunun için de dönüşüme şekil verecek teknolojileri üretebilecek noktaya gelmemiz gerekiyor.

Bu bilinç ile iki yıldır dijital dönüşüm çalışmalarımızı büyük bir kararlılık ile sürdürüyoruz. Diğer yandan da klinik yapay zekâ çalışmalarımızı yapılandırıyoruz.”

Dr. Muharrem Usta
Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO

Değerli yatırımcılarımız, iş ortaklarımız ve çalışanlarımız,

Tüm dünyada bir yandan sağlığa dair ihtiyaç ve beklentiler çeşitlenirken diğer yandan teknolojinin hızlı gelişimi ile sağlık hizmetlerinde yaşanan büyük dönüşüm derinleşiyor. Dönüşüme yön vermeyi başaran ülkeler ve kurumların dünya sahnesinde ön plana çıkacağına hiç kuşku yok.

Türkiye uzman hekim ve sağlık personeli, güncel teknolojiye sahip cihaz parkuru, karmaşık operasyonlardaki başarısı gibi rekabet avantajları sayesinde dünyanın en önemli sağlık destinasyonları arasına girmeyi başardı. Medical Park ve Liv Hospital markalarımızla ülkemizin bu başarısında pay sahibi olmaktan büyük gurur ve mutluluk duyduğumuzu belirtmek isterim.

Grup olarak 2019 yılında, yabancı hastalara sunduğumuz hizmetler karşılığında elde ettiğimiz geliri bir önceki yıla kıyasla, yaklaşık %32 arttırarak ülkemize 76 milyon Amerikan dolarından fazla döviz girdisi sağladık. Bununla birlikte, 2016 ila 2019 yılları arasında sağlık turizminin toplam gelirimiz içindeki payı %5’ten %12’ye yükseldi.  


%32 artış

Grup olarak 2019 yılında, yabancı hastalara sunduğumuz hizmetler karşılığında elde ettiğimiz geliri bir önceki yıla kıyasla, yaklaşık %32 arttırarak ülkemize 76 milyon Amerikan dolarından fazla döviz girdisi sağladık.

Sağlık turizminde hedeflerimiz büyük. Bildiğiniz gibi 2019 yılının sonlarına doğru Medical Park ve Liv Hospital markalarımız Turquality programına alındı. İki markasıyla aynı anda Turquality alan ilk hizmet şirketi olmanın gurur verici olduğu kadar, bize büyük sorumluluk yüklediğinin bilincindeyiz. Sağlıkta dünya markası olmak üzere var gücümüzle çalışmaya devam ederken, Turquality markası olarak desteklenecek olmanın bize önemli ölçüde ivme katacağına inanıyorum.

Hem şirketimiz hem de ülkemizin hedeflerine ulaşması için yüksek katma değerli hizmet üretimi yapmamız, bunun için de dönüşüme şekil verecek teknolojileri üretebilecek noktaya gelmemiz gerekiyor. Bu bilinç ile iki yıldır dijital dönüşüm çalışmalarımızı büyük bir kararlılık ile sürdürüyoruz. Diğer yandan da klinik yapay zekâ çalışmalarımızı yapılandırıyoruz. 

Kısa bir süre önce Amerikalı yapay zekâ yazılım geliştiricisi Enlitic ile klinik yapay zekâ alanında stratejik ve çok yönlü bir iş birliğine imza attık. Partnerimiz olan Enlitic, doktorlar için karar destek sistemi olarak çalışan ve hastaların durumlarının daha hızlı ve daha doğru şekilde teşhis edilmesine yardımcı olan yapay zekâ yazılımları geliştiriyor. İş birliğimiz kapsamında hem yerli hastalarımız hem de ileri seviye sağlık hizmeti almak üzere hastanelerimize başvuran yabancı hastalarımız için Enlitic’in yapay zekâ yazılım teknolojisini kullanarak derin öğrenme modelleri geliştirme, eğitme ve doğrulama süreçlerini hayata geçireceğiz. Geliştirilen yapay zekâ modellerinin kullanıma alınması ile görüntülüme ve tanı aşamalarımız daha da hızlanacak, süreçlerin eksiksiz ve hata payları minimuma indirilmiş şekilde işlenmesi sağlanacak. Klinik yapay zekâ modellerini ülkemizin yanı sıra, Doğu Avrupa ve Orta Asya’da faaliyet gösteren sağlık kuruluşlarına sunmayı planlıyoruz.


MLP Care olarak; büyümemizi sürdürülebilir kılmaya odaklanırken, sağlık hizmetlerinde dijitalleşmeye yönelik cesur adımlar atmayı sürdüreceğiz.

Hedeflerimizden birini daha gerçekleştirerek yapay zekâ modellerinin geliştirilmesi ve öğrenme süreçlerinin kolaylaştırılması amacıyla İstinye Üniversitesi ile birlikte Türkiye’nin ilk Tıbbi Yapay Zekâ Merkezi’ni kurduk. Merkez’de ülkemizin en iyi süper bilgisayarlarından birisini faaliyete geçirerek veri işleme ve Yapay Zekâ algoritmalarıyla sadece Türkiye’nin değil, Doğu Avrupa ve Orta Asya coğrafyasının da lideri olmak için yoğun şekilde çalışıyoruz. Bununla birlikte, Merkez’de geliştirmekte olduğumuz modeller sayesinde yapay zekânın küresel sağlık sistemine entegrasyonunda rol alma kararlılığındayız. Bu iş birliğinin Türkiye için katma değer yaratacak bir projenin başlangıcı olacağına inanıyorum.

Geçtiğimiz yıl bir yandan bu heyecan verici projeler üzerinde çalışırken bir yandan da verimlilik çalışmalarımızı sürdürdük; maliyet kontrolüne odaklandık. Bu çalışmalarımız sonucu hasılatta %18, FAVÖK’te ise %33 büyümeye imza attık.

Metropollerde büyük ölçekli hastanelere odaklanma stratejisi doğrultusunda, portföy verimliliğini artırmak üzere üç küçük ölçekli hastaneden çıkış gerçekleştirdik; ağımıza İstanbul’da 22 bin metrekare büyüklüğünde önemli hastane daha ekledik.

MLP Care olarak; büyümemizi sürdürülebilir kılmaya odaklanırken, sağlık hizmetlerinde dijitalleşmeye yönelik cesur adımlar atmayı sürdüreceğiz. Çünkü dijitalleşen dünyaya ayak uydurmak yerine, bu dönüşüm sürecinin dünyadaki öncü şirketlerinden biri olmayı ve yalnızca ülkemizde değil, dünyada örnek gösterilecek projelere imza atmayı arzu ediyoruz. Sağlık sektörünün geleceğini şekillendireceğine inandığımız bu yolculuğumuzda en büyük gücümüz olduğuna inandığımız çalışanlarımıza ve kıymetli paydaşlarımıza şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum.  

Saygılarımla, 
Dr. Muharrem USTA 
Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO

MLP Care Faaliyet Haritası

2019 YILINDA AÇILAN HASTANELER

VM Medical Park Maltepe Hastanesi

Açılış: Aralık 2019
Lokasyon: İstanbul 

3,7 milyar TL

Net Satışlar

560 milyon TL

FAVÖK*

*Düzeltilmiş (diğer gelir/gider faaliyetlerden kaynaklanan kur etkisi ve UFRS 16’ya ilişkin kiralama borçları hariç)

16 İL

29 HASTANE

20 BİNE

yakın toplam çalışan