ÖNCE İNSAN SAĞLIĞI

COVID-19 salgını döneminde hastalarımız kadar sağlık çalışanlarımız için de sıkı önlemler alarak sağlıklı çalışma ortamı oluşturduk. Önlemler sayesinde olumsuz durumları minimuma indirerek sorumluluklarımızı yerine getirmeye devam ettik.

VERİMLİ VE GÜÇLÜ İLERLEYİŞ

Etkin maliyet disiplini ile operasyonel performansımızı artırmaya devam ettik. Farklı uygulama ve stratejilerle nakit pozisyonumuzu artırıp bilançomuzu COVID-19’un neden olabileceği olası türbülanslara karşı güçlendirmeyi başardık.

SÜREÇLERİ HIZLANDIRAN DİJİTAL ÇÖZÜMLER

Hızlanan dijitalleşme çalışmaları sonucunda Robotik Süreç Otomasyonu ile fatura kesmeye başladık. Türkiye’de bu teknolojiyi kullanan ilk sağlık kuruluşu olduk. Ek olarak, doktor, malzeme ve diğer çeşitli maliyet yönetimi süreçlerinde de çeşitli otomasyon prosedürlerini uygulamaya koyduk.

Güçlü markaları ve farklı segmentleri hedef alan geniş hizmet yelpazesi ile MLP Care, Türkiye’nin en büyük multidisipliner hastane grubudur.

Kısaca MLP Care


MLP Care, çeyrek asır önce Medical Park ile başladığı yolculuğuna Liv Hospital markası ve VM Medical Park konseptini de ekleyerek güçlü ve istikrarlı bir şekilde devam etmektedir.

Temelleri 1993 yılında atılan MLP Sağlık Hizmetleri (MLP Care), çeyrek asır önce Medical Park ile başladığı yolculuğuna Liv Hospital markası ve VM Medical Park konseptini de ekleyerek güçlü ve istikrarlı bir şekilde devam etmektedir. Bursa’dan Elazığ’a, Trabzon’dan Antalya’ya kadar 15 ilde, 30 hastanesiyle sektöre yön veren en büyük sağlık grubu olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. MLP Care; hastaneleri, iştirakleri ve bir aile bütünlüğü ile hareket eden 13 binden fazla bordrolu çalışanıyla, Türkiye sağlık sektöründe hizmet vermektedir.

Güçlü markaları ve farklı segmentleri hedef alan geniş hizmet yelpazesi ile MLP Care, Türkiye’nin en büyük multidisipliner hastane grubudur. Hastanelerdeki saha operasyonları ile merkez yönetimi destekleyen merkezî bir iş modeliyle çalışan şirket, gerçek anlamda ülke geneline yayılmış bir ağa sahiptir. MLP Care’in hastane ağı nüfus yoğunluğu en yüksek olan şehirleri kapsamaktadır.

MLP Care’in iş modeli dengeli bir ödeyici profiliyle desteklenirken şirket, hızlı ve kârlı bir şekilde büyümeye devam etmektedir. Sektöre ilişkin derin bilgi ve birikime sahip olan üst düzey yönetim ekibi, MLP Care bünyesine Türkiye’nin önde gelen sağlık kuruluşlarından ve diğer şirketlerden katılmıştır.

Premium


image

Kitlesel Premium (premium mass)

image

Orta-Üst Segment (middle-upper mass)

image

Farklı Segmentleri Hedefleyen 2 Marka ve 1 Konsept

Dengeli Bir Yapıya Sahip Gelir Portföyü

MLP Care, Türkiye’de 2 marka ve 1 konsept altında 3 farklı fiyat politikası ile hizmet vermektedir. Bu strateji Şirket’in nüfusun farklı kesimlerini hedef almasına imkân tanımaktadır. Bunlar sırasıyla; Medical Park ve Liv Hospital markaları ve VM Medical Park konseptidir.

Güçlü Yönlerimiz

 1. Yatırımcılar açısından güçlü bir büyüme potansiyeli sunan cazip Türkiye sağlık sektörü
 2. Özel hastaneler arasında lider konum
 3. Güçlü marka algısı ve tüm fiyat kategorilerinde hizmet veren benzersiz iş modeli
 4. Dünya standartlarında hizmet kalitesi ve klinik mükemmeliyeti
 5. Üstün operasyonel ve finansal performans
 6. Büyümeyi destekleyen benzersiz altyapı
 7. Güçlü yönetim ekibiyle desteklenen vizyoner yönetim anlayışı

Vizyon, Misyon ve Değerler

Vizyon

Yurt dışında referans gösterilen, yurt içinde en çok tercih edilen özel sağlık kuruluşu olmak.

Vizyonumuza;

 1. Hastalarımızı her zaman ilk planda tutarak, 
 2. Ölçülebilir ve yüksek kaliteli klinik sonuçlar elde ederek, 
 3. İnsan, altyapı ve teknolojiye sürekli yatırım yaparak, 
 4. Doktorların ve diğer tıbbi personelin çalışmayı en çok isteyeceği kurum olarak ulaşacağız.

Misyon

Tüm insanların sağlıklı bir hayat sürmesi için çalışırız.

Değerlerimiz

 • İnsana değer veririz, güvenilir olmak vazgeçilmezimizdir.
 • Sunduğumuz her türlü hizmetle fark yaratırız. 
 • Bilimsel yaklaşımlara ve sürekli gelişime inanırız. 
 • Çevik, hedef odaklı ve başarı azmi yüksek bir takımız. 
 • Etik ilkelerimiz ve iş ahlakımızla örnek gösteriliriz. 

Sertifikalar ve Ödüller

 • JCI (Joint Commission International) Akreditasyon Standartları
 • Sağlık Bakanlığı Kalite Standartları
 • SRC Center of Excellence Mükemmeliyet Merkezi Sertifikası
 • Hizmet İhracatçıları Birliği (HİB) tarafından gerçekleştirilen 2019 Yılı Hizmet İhracatı Şampiyonları Araştırması’nda Sağlık Hizmetleri Kategorisinde İkincilik Ödülü
 • Institutional Investor’da MLP Care’in Yatırımcı İlişkileri Yaklaşımına Hem Gelişmekte Olan Ülkeler Arasında Hem de Türkiye’de Birincilik Ödülleri 

2020’nin Önemli Gelişmeleri

Medical Park ve Liv Hospital markalarıyla Türkiye’nin en yaygın sağlık grubu olan MLP Sağlık Hizmetleri’nin (MLP Care) kurumsal yönetişim, mali yönetim ve yatırımcı ilişkilerine yönelik çalışmalarındaki başarısı Institutional Investor tarafından ödüle layık görülmüştür.


33,3 Milyon TL

Uşak Hastanesi’nin devredilmesi sonucunda toplam 33,3 milyon TL tutarında sabit kıymet satış geliri yazılmıştır.

MLP Care, 2020 faaliyet döneminde pandeminin etkisine rağmen büyüme trendini devam ettirmiştir. 2020’de bir önceki yıla göre hasılatını %8 artışla 4,0 milyar TL’ye, FAVÖK’ünü %26 artışla 1,0 milyar TL’ye yükseltmeyi başarmıştır.

MLP Care, 2020 yılının Mart ayında VM Medical Park Ankara Hastanesi’nin devralınması ve Eylül 2020’de Liv Hospital Gaziantep Hastanesi’nin açılması ile hastane ağını genişletmiştir.

Metropollerde büyük ve orta ölçekli hastanelerle büyüme stratejisi doğrultusunda Ağustos 2020’de Uşak Hastanesi’nden çıkış yapan ve küresel pandemiye rağmen sıkı maliyet politikaları sayesinde operasyonel olarak başarılı bir yıl geçiren MLP Care, 8 Şubat 2021 tarihinde ise 2022-2024 yıllarında ödenecek yabancı para cinsinden kredilerini TL’ye çevirerek bilançosunu olası makroekonomik türbülanslara karşı güçlendirmiştir.

Eylül 2020

Institutional Investor 2020 Ödülleri

Medical Park ve Liv Hospital markalarıyla Türkiye’nin en yaygın sağlık grubu olan MLP Sağlık Hizmetleri’nin (MLP Care) kurumsal yönetişim, mali yönetim ve yatırımcı ilişkilerine yönelik çalışmalarındaki başarısı Institutional Investor tarafından ödüle layık görülmüştür.

MLP Care, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’yı (EMEA) kapsayan bölgede yalnızca 30 şirketin yer bulabildiği “En İtibarlı Şirketler” listesinde en yüksek puanı toplayarak birinci sırada yer almış, ayrıca aynı çalışmanın Sağlık Hizmetleri ve Tıbbi Ürünler kategorisinde ise yine tüm başlıklarda birinciliği kazanmıştır.

Çalışmanın Türkiye özelindeki değerlendirmelerine de damgasını vuran MLP Care, piyasa değerine göre küçük şirketler arasında “En iyi Yatırımcı İlişkileri Programı” unvanına, MLP Care Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Muharrem Usta “En iyi CEO”, CFO’su Burcu Öztürk “En iyi CFO” ve Strateji ve Yatırımcı İlişkileri Direktörü Deniz Can Yücel ise “En iyi Yatırımcı İlişkileri Profesyoneli” ödüllerine layık görülmüştür.

2020 Yılında Hastane Portföyünde Optimizasyona Devam Edildi

MLP Care metropollerde büyük ölçekli hastanelerle büyüme stratejisi doğrultusunda üç işlem gerçekleştirmiştir:

Mart 2020

VM Medical Park Ankara Hastanesi’nin Devralınması

MLP Care 13 Mart 2020 tarihinde Ankara Keçiören’de bulunan Medisis Hastanesi’ni devralmak üzere sözleşme imzalamıştır. 

Devir alım sözleşmesi, hastane ruhsatının MLP Care’e transferi, hastane bina ve medikal ekipmanlarının da uzun vadeli kiralanması suretiyle yapılmıştır. Hastane devralındığında hâlihazırda faaliyette olup, herhangi bir ek yatırım harcaması öngörülmemiştir. MLP Care marka gücü, operasyon tecrübesi, deneyimli doktor ve yönetim kadrosunu kullanarak devir alınan hastaneyi en kısa zamanda gerçek potansiyeline çıkarmayı hedeflemektedir. 

Devralınan hastane toplam 19 bin m2’lik kapalı alana sahiptir. Hastanenin bulunduğu Keçiören ilçesi, 1 milyona yaklaşan nüfusu ile Türkiye’nin en kalabalık ilk üç ilçesi arasındadır. Hastanenin kısa sürede Grup’un en iyi performans gösteren hastaneleri arasında yer alması beklenmektedir. 

Daha önce Ankara’da Medical Park Ankara ve Liv Hospital Ankara hastanelerine sahip olan Şirket’in, devralınan hastane ile beraber Ankara’daki hastane sayısı üçe çıkmıştır. Bu hastanenin performansının Medical Park Ankara Hastanesi’ne benzer şekilde gerçekleşeceği öngörülmektedir.

Ağustos 2020

Uşak Hastanesi’nin Devredilmesi

MLP Care, metropollerde büyük ve orta ölçekli hastaneler ile büyüme ve portföy verimliliğini artırma stratejisi doğrultusunda, 7 Ağustos 2020 itibarıyla, beklenti altı performans gösteren Uşak Hastanesi’ni devretmiştir. Hastanenin 2019’da konsolide hasılat ve FAVÖK içindeki payı sırasıyla %1,4 ve %0,3’tür. Devir sonucunda toplam 33,3 milyon TL tutarında sabit kıymet satış geliri yazılmıştır. 

Eylül 2020

Liv Hospital Gaziantep Hastanesi’nin Açılışı

MLP Care, Liv Hospital markasının en yeni hastanesini 28 Eylül 2020’de Gaziantep’te hizmete geçirmiştir. 

Liv Hospital Gaziantep, 40 bin m2’ye yakın kapalı alana sahip olup 258 yatak kapasitesi ve 70 polikliniği ile 28 Eylül 2020’de yoğun bakım hastalarının kabulüne, 1 Ekim 2020 itibarıyla da genel hasta kabulüne başlamıştır. 

Gaziantep Havalimanı’na sadece 20 dakika uzaklıkta merkezi konumda olan Liv Hospital Gaziantep, Ortadoğu ve Arap ülkelerinin yanı sıra Avrupa ve Balkan ülkelerinden de gelecek misafirlerin Liv Hospital’ın kaliteli sağlık hizmeti ile tanıştırılmasında büyük rol oynayacaktır. 

Başlıca Göstergeler

MLP Care, 2020 yılında güçlü finansal ve operasyonel sonuçlara imza atarak yüksek kalitede hizmet vermeye devam etmiştir.

Gelir Tablosu Ana Kalemleri


2019

2020

Değişim

Net Satışlar (milyon TL)

3.704

4.015

%8

Faaliyet Kârı (milyon TL)

654

870

%33

Faaliyet Kâr Marjı

%17,7

%21,7

401 baz puan

Net Kâr/ (Zarar) (milyon TL)

56

123

%119

Düzeltilmiş FAVÖK* (milyon TL)

834

1.049

%26

Düzeltilmiş FAVÖK* Marjı

%22,5

%26,1

362 baz puan

Düzeltilmiş FAVÖK** (milyon TL)

814

958

%18

Düzeltilmiş FAVÖK** Marjı

%22,0

%23,9

188 baz puan

Serbest Nakit Akımı (milyon TL)

490

733

%50

Bilanço Ana Kalemleri


2019

2020

Değişim

Nakit ve Nakit Benzerleri (milyon TL)

306

375

%23

Toplam Varlıklar (milyon TL)

3.914

4.572

%17

Ana Ortaklığa ait Özkaynaklar (milyon TL)

230

282

%23

Net Finansal Borç (milyon TL)

2.066

2.117

%2

Net Finansal Borç/Düzeltilmiş FAVÖK

2,5

2,0

(%19)


* Düzeltilmiş FAVÖK, raporlanan FAVÖK (Faiz, Amortisman ve Vergi Öncesi Kazanç)’ın net bir defaya mahsus (kazançlar)/zararlar ile TFRS’ye göre nakit çıkışı gerektirmeyen karşılık giderlerine göre düzeltilmesiyle hesaplanmaktadır.

** Düzeltilmiş FAVÖK (Diğer gelir/gider faaliyetlerden kaynaklanan kur etkisi hariç)

Yönetim Kurulu Başkanı ve
CEO’nun Mesajı

Büyük ve orta ölçekli hastanelere odaklanma stratejimiz doğrultusunda 2019 Aralık’ta İstanbul Maltepe’de; 2020 Mart’ta Ankara ve 2020 Eylül’de Gaziantep’te üç hastanemizi daha Grubumuza kattık.

Liv Hospital ve Medical Park hastanelerimizde bir yandan pandemi ile mücadele ederken diğer yandan da son derece karmaşık yaşamsal tedavileri güvenli bir ortamda vermeye devam ediyoruz.

Dr. Muharrem Usta
Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO

Değerli yatırımcılarımız, paydaşlarımız ve çalışanlarımız,

Uluslararası standartlarda, sürdürülebilir ve yaygın sağlık hizmetlerinin ülkeler ve insanlık için ne kadar önemli olduğunun, bir kez daha çok net biçimde ortaya konduğu zamanlardan geçiyoruz. Pandemi pek çok açıdan hayatımızı değiştirdi; yeni ihtiyaçlarımız, önceliklerimiz, iş yapma biçimimiz, sosyal yaşantımız ve günlük rutinlerimiz ile duruma adapte olmaya çalışıyoruz. Buna karşın değişmeyen ve değişmeyecek olan şeyler de var. Örneğin; kaliteli sağlık hizmetine erişim ihtiyacımız!

Biz, ülkemiz ve halkımız için geçtiğimiz yıl sorumluluklarımız gereği “olağanüstü” olarak tanımlanabilecek bir yıl geçirdik. Sağlık Bakanlığımızın liderliğinde topyekûn girişilen bir mücadelenin en önde gelen savaşçıları olduk. Hastalığa karşı ülkemize siper olmak için var gücümüzle çalıştık. En büyük motivasyonumuz ise sağlıkla taburcu edip, sevdiklerine kavuşturduğumuz hastalarımızın mutluluğu oldu.

Kendini insanlık hizmetlerine adamak, bazı zamanlarda yaşamını ve ihtiyaçlarını diğerlerinin ardına koyabilmeyi gerektirir. Bu sebeple doktorluk, hemşirelik, sağlık çalışanı olmak kutsal kabul edilir. 2020 yılı bizim için işte böyle zamanlardan biriydi. Her kademeden sağlık çalışanımız yeminlerinin hakkını verebilmek için ailelerinden, sevdiklerinden ayrı kaldılar; pandeminin çalışma ortamımıza getirdiği zorlu koşullarda sabır, şefkat ve özveri ile çalıştılar. Hatta hastalandılar ancak insanlık için mücadele etmekten vazgeçmediler. Her birine emekleri için sonsuz minnet duyarak, teşekkür ediyorum.

Maalesef bu mücadelede yara aldığımız, canımızı çok yakan zamanlar da oldu. Hastalanan bazı sağlık çalışanlarımız sağlığına kavuşamadı. 

Grup olarak, çok kıymetli hekimlerimizi ve sağlık çalışanımızı kaybettik. Geçtiğimiz yıl, bu hastalık sebebiyle Grubumuza bağlı üç meslektaşımın ve çok değerli bir personelimin, kısaca dostlarımın acısını yaşadım.

Medical Park Bahçelievler Hastanesi Başhekimi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Engin Türkmen, Liv Hospital Ankara’dan Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Kerim Çağlı, Medical Park Karadeniz Hastanesi’nden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Hüseyin İlhan Demirel, VM Medical Park Bursa’dan Hasta Bakım Destek Personelimiz Nigar Nadir. Ruhları şad olsun. Onları her zaman minnetle anacağız.

Grubumuzun dışında da pek çok sağlık çalışanını kaybettik; hepsinin acısını ve eksikliğini yüreğimizde hissediyoruz. Geçtiğimiz yıla dair emeklerimizin bir özeti olan 2020 faaliyet raporumuzu, kendi çalışan ve hekimlerimizin nezdinde kaybettiğimiz tüm sağlık çalışanlarına adamayı; böylece kendilerine duyduğumuz minneti göstermeyi arzu ettik. Bir kez daha hepsini rahmetle anıyor; ailelerine ve camiamıza sabır diliyorum.

Bizler artık bir yandan da kayıplarımızın emeklerini onurlandırmak için mücadelemize devam ediyoruz. En büyük umudumuz; en kısa sürede yeni dönemin hayatımıza getirdiği negatif her şeyin bitmesi, pozitif katkılarla yolumuza devam edebilmek.

Pandemiden önce çeşitli vesileler ile Grubumuzda dijital dönüşüm çalışmaları yaptığımızı ve projeler hayata geçirdiğimizi duyurmuştuk. Pandemi dönemi projelerimizi hızlandırmak, geliştirmek ve yenilerini hayata geçirmek için imkân yarattı. Başta insan kaynakları ve faturalama olmak üzere tüm departmanların süreçlerinin dijitalizasyonu için projeleri canlıya almaya başladık. Dijitalizasyon çalışmalarımızın verimlilik hedeflerimizi besleyen ve destekleyen bir noktaya geldiğini belirtmek isterim. İçinden geçtiğimiz ve tüm iş dünyasını etkileyen bu dönemde maliyet kontrolü ve verimlilik çalışmaları, daha önce olduğundan çok daha kritik bir hale geldi. 2020 yılında tüm zorluklara rağmen bu çalışmalar sayesinde uzun vadeli stratejimiz çerçevesinde kârlı büyümemizi sürdürdük.

Büyük ve orta ölçekli hastanelere odaklanma stratejimiz doğrultusunda 2019 Aralık’ta İstanbul Maltepe’de; 2020 Mart’ta Ankara ve 2020 Eylül’de Gaziantep’te üç hastanemizi daha Grubumuza kattık. Bu sayede daha çok kişiye şifa verebilmek üzere çalışabildik. Liv Hospital Gaziantep Hastanemizi pandemiye rağmen açmamızın en önemli sebebi, gerekli hizmeti daha fazla kişiye ulaştırabilmek oldu. 2021 yılında İstanbul’da bir hastanemizi daha halkımızın hizmetine açmayı planlıyoruz. Grubumuzun 31’inci, Liv Hospital’ın ise 6’ncı şubesi Liv Hospital Vadi İstanbul’u bu yılın ikinci çeyreğine yetiştirmeyi arzu ediyoruz. Liv Hospital Vadi İstanbul’un kısa zamanda ülkemiz için referans hastanelerden biri haline geleceğine inanıyorum. 

MLP Care olarak Medical Park ve Liv Hospital markalarımızla Turquality programına kabul edildiğimizi geçtiğimiz yıl duyurmuştuk. İki markamızla katıldığımız Turquality programı 2021 yılında Covid-19 sebebiyle olumsuz etkilenen sağlık turizminin hızla toparlanmasına katkıda bulunacaktır. 

Dünyada hastaneler son bir yıldır ağırlıklı olarak pandemiye yönelik hizmet verse de tüm dünyadan pek çok insan ciddi başka sağlık sorunları için hizmet alabilmeyi bekliyor. Liv Hospital ve Medical Park hastanelerimizde bir yandan pandemi ile mücadele ederken diğer yandan da son derece karmaşık yaşamsal tedavileri güvenli bir ortamda vermeye devam ediyoruz. 

Hizmetimizi sunabilmenin çok önemli olduğu bugünlerde, kesintisiz hizmeti sağlayan çalışanlarımıza özverileri için teşekkürlerimi sunuyorum. Siz değerli paydaşlarımıza, ülkemize ve tüm insanlığa sağlıklı bir gelecek diliyorum. 

Saygılarımla, 
Dr. Muharrem USTA 
Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO

MLP Care Faaliyet Haritası

2020 YILINDA AÇILAN HASTANELER

VM Medical Park Ankara Hastanesi

Açılış: Mart 2020
Lokasyon: Ankara 

Liv Hospital Gaziantep

Açılış: Eylül 2020
Lokasyon: Gaziantep 

4,0 Milyar TL

Net Satışlar

1,0 Milyar TL

FAVÖK*

*Düzeltilmiş FAVÖK, raporlanan FAVÖK (Faiz, Amortisman ve Vergi Öncesi Kazanç)’ın net bir defaya mahsus (kazançlar)/zararlar ile TFRS’ye göre nakit çıkışı gerektirmeyen karşılık giderlerine göre düzeltilmesiyle hesaplanmaktadır.

15 İl

30 Hastane

18 Bin

Civarında Toplam Çalışan