Türkiye’nin lider özel sağlık hizmetleri sağlayıcısı MLP Care olarak 1993’te kurulduk. Doğru adımlarla istikrarlı şekilde yükseldik ve Türkiye’deki en büyük hastaneler grubu olduk.

Sürdürülebilir, olağanüstü sağlık hizmeti kalitesiyle, üç farklı fiyat kesimini hedefleyen markalarımızla, en yüksek sayıda şehri kapsayan hastane ağına sahibiz. Yatak sayısının %38’i cazip İstanbul pazarında bulunuyor. Faaliyet gösterdiğimiz şehirlerin neredeyse tümünde de en yüksek yatak sayısına sahibiz.

Uzman ve profesyonel kadromuzla, üstün hizmet anlayışımızla istikrarlı büyüme adımları atmaya, bugünden geleceğe sağlık güveni sunmaya devam ediyoruz.

Sağlıklı büyüme adımlarıyla ilerliyoruz


Kurulduğumuz günden bu yana özgün ve sağlam bir büyüme stratejisiyle ilerliyoruz. Büyük hastanelerde kapasite kullanımını artırarak mevcut işimizi büyütmenin yanında metropollerde orta-büyük ölçekli hastanelerle büyüme hedefiyle faaliyet gösteriyoruz. Marka gücümüz, operasyonel know-how, tecrübeli doktor ve yönetim ekibimizle olumlu sonuçlar almaya devam ediyoruz. Yeni yatırımlar yaptığımız dönemde bile borçluluk oranımızı düşürmeyi başarabiliyoruz.

5,8

milyar TL

Toplam Hasılat

Dünyanın güvenini kazanıyoruz


Yabancı sağlık turizminin parlayan yıldızıyız. Bu konudaki hizmet organizasyonumuzla pandemi öncesi büyük bir çıkış yakalamıştık. Türkiye’de ve dünyanın birçok ülkesinde aşılanmanın hızlanması, normalleşme sürecinin başlamasıyla bu alandaki hasılatımız ciddi oranda arttı. Yurt dışı markalaşma ve tanıtım faaliyetlerimizle Turquality Destek Programı’nın da yardımıyla uluslararası alandaki etkinliğimizi artırmayı hedefliyoruz.

%109,2

Yabancı Sağlık
Turizmi Hasılatı
Büyüme Oranı

Geleceğe yatırıma devam ediyoruz


İleri tanı ve tedavi yöntemlerini dünyayla eş zamanlı kullanmayı hedefleyen Liv Hospital markamız daha da büyüyerek güçleniyor. Liv Hospital’ın 6. hastanesi Vadistanbul Mayıs 2021’de hizmet vermeye başladı. Alanında uzman ve akademik çalışmalar yapan hekimleri ile, yaklaşık 35 bin metrekarelik bir alanda hizmet verecek olan Liv Hospital Vadistanbul, sağlıklı yaşamın yeni merkezi olurken, yabancı sağlık turizmi gelirlerine önemli katkıda bulunacaktır.

125

Yatak Kapasitesi


76

Poliklinik Odası


7

Ameliyathane

KISACA MLPCARE

Türkiye’nin en yaygın sağlık grubu olarak güçlü marka bilinirliğine ve farklı sosyoekonomik kesimlere hitap eden benzersiz bir iş modeline sahibiz.

Temelleri 1993 yılında atılan MLP Sağlık Hizmetleri (MLP Care) olarak, çeyrek asır önce Medical Park ile başladığımız yolculuğumuza Liv Hospital markası ve VM Medical Park konseptini de ekleyerek güçlü ve istikrarlı bir şekilde devam ediyoruz. Bursa’dan Elazığ’a, Trabzon’dan Antalya’ya kadar 15 ilde, 30 hastanemizle sektöre yön veren en yaygın sağlık grubu olarak faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. MLP Care olarak hastanelerimiz, iştiraklerimiz ve bir aile bütünlüğü ile hareket eden 20 binden fazla çalışanımızla, Türkiye sağlık sektöründe hizmet veriyoruz.

Çeyrek asrı aşan deneyimimiz, Medical Park ve Liv Hospital markalarımız, ayrıca VM Medical Park konseptimiz ile global sağlık sektöründeki başarılı yolculuğumuza devam ediyoruz.

Hastanelerdeki saha operasyonları ile merkez yönetimi destekleyen merkezî bir iş modeliyle çalışan şirketimiz, gerçek anlamda ülke geneline yayılmış bir ağa sahiptir. Hastane ağımız nüfus yoğunluğu en yüksek olan şehirleri kapsamaktadır.

İş modelimiz dengeli bir ödeyici profiliyle desteklenirken MLP Care olarak hızlı ve kârlı bir şekilde büyümeye devam ediyoruz. Sektöre ilişkin derin bilgi ve birikime sahip olan üst düzey yönetim ekibimiz, MLP Care bünyesine Türkiye’nin önde gelen sağlık kuruluşlarından ve diğer şirketlerden katılmıştır.

image

Premium


image

Kitlesel Premium
(premium mass)

image

Orta-Üst Segment
(middle-upper mass)

MLP Care, Türkiye’de 2 marka ve 1 konsept altında 3 farklı fiyat politikası ile hizmet vermektedir.

Dengeli Bir Yapıya Sahip Gelir Portföyü

MLP Care, Türkiye’de 2 marka ve 1 konsept altında 3 farklı fiyat politikası ile hizmet vermektedir. Bu strateji Şirketimizin nüfusun farklı kesimlerini hedef almasına imkân tanımaktadır. Bunlar sırasıyla; Medical Park ve Liv Hospital markaları ve VM Medical Park konseptidir.

Güçlü Yönlerimiz

 1. Yatırımcılar açısından güçlü bir büyüme potansiyeli sunan cazip Türkiye sağlık sektörü
 2. Özel hastaneler arasında lider konum
 3. Güçlü marka algısı ve tüm fiyat kategorilerinde hizmet veren benzersiz iş modeli
 4. Dünya standartlarında hizmet kalitesi ve klinik mükemmeliyeti
 5. Üstün operasyonel ve finansal performans
 6. Büyümeyi destekleyen benzersiz altyapı
 7. Güçlü yönetim ekibiyle desteklenen vizyoner yönetim anlayışı

Vizyon, Misyon ve Değerler

Vizyon

Yurt dışında referans gösterilen, yurt içinde en çok tercih edilen özel sağlık kuruluşu olmak.

Vizyonumuza;

 1. Hastalarımızı her zaman ilk planda tutarak, 
 2. Ölçülebilir ve yüksek kaliteli klinik sonuçlar elde ederek, 
 3. İnsan, altyapı ve teknolojiye sürekli yatırım yaparak, 
 4. Doktorların ve diğer tıbbi personelin çalışmayı en çok isteyeceği kurum olarak ulaşacağız.

Misyon

Tüm insanların sağlıklı bir hayat sürmesi için çalışırız.

Değerlerimiz

 • İnsana değer veririz, güvenilir olmak vazgeçilmezimizdir.
 • Sunduğumuz her türlü hizmetle fark yaratırız. 
 • Bilimsel yaklaşımlara ve sürekli gelişime inanırız. 
 • Çevik, hedef odaklı ve başarı azmi yüksek bir takımız. 
 • Etik ilkelerimiz ve iş ahlakımızla örnek gösteriliriz. 

Sertifikalar ve Ödüller

 • JCI (Joint Commission International) Akreditasyon Standartları
 • Sağlık Bakanlığı Kalite Standartları
 • SRC Center of Excellence Mükemmeliyet Merkezi Sertifikası
 • Hizmet İhracatçıları Birliği (HİB) tarafından gerçekleştirilen 2020 Yılı Hizmet İhracatı Şampiyonları Araştırması’nda Sağlık Hizmetleri Kategorisinde İkincilik Ödülü
 • Institutional Investor’da MLP Care’in Yatırımcı İlişkileri Yaklaşımına Hem Gelişmekte Olan Ülkeler Arasında Hem de Türkiye’de Birincilik Ödülleri 

2021’nin Önemli Gelişmeleri

2021 yılının Mayıs ayında Liv Hospital Vadistanbul Hastanesi’nin açılışı ile hastane ağımızı genişlettik.

MLP Care olarak 2021 faaliyet döneminde güçlü büyüme trendini devam ettirdik. 2021’de bir önceki yıla göre hasılatı %44,4 artışla 5,8 milyar TL’ye, FAVÖK’ü %47,4 artışla 1,5 milyar TL’ye yükseltmeyi başardık.

2021 yılının Mayıs ayında Liv Hospital Vadistanbul Hastanesi’ni açarak hastane ağımızı genişlettik.

Liv Hospital Vadistanbul, 125 yatak kapasitesi ve 70 doktor ile Mayıs 2021’de hasta kabulüne başladı.

Küresel pandemi devam etmesine rağmen sıkı maliyet politikalarımız sayesinde operasyonel olarak başarılı bir yıl geçirdik. 8 Şubat 2021 tarihinde ise 2022-2024 yıllarında ödenecek yabancı para cinsinden kredilerimizi TL’ye çevirerek bilançomuzu olası makroekonomik türbülanslara karşı güçlendirdik.

Şubat 2021

Yabancı Para Cinsinden Kredilerin TL’ye Çevrilmesi
2022-2024 yıllarına ait sendikasyon kredilerinin 46,5 milyon Avro olan anapara ödemelerinin tümünü 8 Şubat 2021 tarihindeki TCMB alış kuru üzerinden TL’ye çevirdik. Bu işlem neticesinde Yabancı Para Cinsinden Net Borç açık pozisyonumuzu kapattık.

Mayıs 2021

Liv Hospital Vadistanbul Hastanesi’nin Açılışı
Metropollerde büyük ve orta ölçekli hastanelerle büyüme stratejimiz doğrultusunda Liv Hospital markamızın 6. hastanesini İstanbul Vadistanbul’da hizmete geçirdik. Öte yandan İstanbul’daki Fatih Hastanesi’ni kapattık.

Liv Hospital Vadistanbul, 35 bin m2’ye yakın kapalı alana sahip olup, gözlem yatakları ile birlikte 125 yatak kapasitesi ve 70 doktor ile Mayıs 2021’de hasta kabulüne başladı. Avrupa ve Balkan ülkelerinin yanı sıra Ortadoğu ve Arap ülkelerinden gelecek misafirlerin Liv Hospital’ın kaliteli sağlık hizmeti ile tanıştırılmasında büyük rol oynayacak.

... Mayıs 2021

Liv Hospital Vadistanbul ziyaretçilerine, özellikli tüm robotik cerrahi uygulamalar, yetişkin ve pediatrik kanser cerrahileri, yetişkin ve pediatrik kalp cerrahileri, üst düzey kalp sağlığı kliniği, omurga kliniği ve sporcu sağlığı kliniği, inovatif işlemler yapan rehabilitasyon kliniği, ileri endoskopi kliniği, kök hücre ve rejeneratif tıp merkezi başta olmak üzere birçok klinik ve tedavi hizmeti sunuyor.

Eylül 2021

Institutional Investor 2021

Yatırımcı ilişkilerine yönelik çalışmalarımızdaki başarımız Institutional Investor tarafından 2020 yılında olduğu gibi 2021 yılında da ödüle layık görüldü.

Şirketimiz, Gelişen EMEA Sağlık ve İlaç kategorisinde “En iyi Yatırımcı İlişkileri Programı”, MLP Care Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’muz Muharrem Usta “En iyi CEO”, CFO’muz Burcu Öztürk “En iyi CFO” ve Strateji ve Yatırımcı İlişkileri Direktörümüz Deniz Can Yücel ise “En iyi Yatırımcı İlişkileri Profesyoneli” ödüllerine layık görüldü.

Yatırımcı ilişkilerine yönelik çalışmalarımızdaki başarımız Institutional Investor tarafından 2020 yılında olduğu gibi 2021 yılında da ödüle layık görüldü.

Şirketimiz, aynı araştırmanın BİST Tüm kategorisinde “En iyi Yatırımcı İlişkileri Programı”, CFO’muz Burcu Öztürk “En iyi CFO” ve Strateji ve Yatırımcı İlişkileri Direktörümüz Deniz Can Yücel ise “En iyi Yatırımcı İlişkileri Profesyoneli” unvanlarında da birinciliği kazandı.

Aralık 2021

Kira Sertifikası SPK Onayı Hakkında Açıklama

Sermaye Piyasası Kurulu (“SPK”) Kira Sertifikaları Tebliği (III-61.1) (“Tebliğ”) çerçevesinde, MLP Care’in fon kullanıcısı olarak yer alacağı, bir yıllık dönem içerisinde çeşitli vadelerde ve Tebliğ’de öngörülen yönetim sözleşmesine dayalı olarak halka arz edilmeksizin nitelikli yatırımcılara 750.000.000.-TL (yediyüzellimilyon TL) ihraç tavanı ile sınırlı olarak tertipler halinde satılmak üzere yurt içinde kira sertifikaları ihraç edilmesi ve gerekli izinlerin alınması amacıyla SPK’ya yapılan başvurumuz onaylanmıştır.

Başlıca Göstergeler

MLP Care, 2021 yılında güçlü finansal ve operasyonel sonuçlara imza atarak yüksek kalitede hizmet vermeye devam etmiştir.

Gelir Tablosu Ana Kalemleri


2020

2021

Değişim

Net Satışlar (milyon TL)

4.015

5.796

%44,4

Faaliyet Kârı (milyon TL)

870

1.062

%22,1

Faaliyet Kâr Marjı

%21,7

%18,3

(334 baz puan)

Net Kâr/ (Zarar) (milyon TL)

123

355

%188,8

Düzeltilmiş FAVÖK* (milyon TL)

1.049

1.546

%47,4

Düzeltilmiş FAVÖK* Marjı

%26,1

%26,7

55 baz puan

Düzeltilmiş FAVÖK** (milyon TL)

958

1.477

%54,1

Düzeltilmiş FAVÖK** Marjı

%23,9

%25,5

161 baz puan

Serbest Nakit Akımı (milyon TL)

733

1.160

%58,1

Bilanço Ana Kalemleri


2020

2021

Değişim

Nakit ve Nakit Benzerleri (milyon TL)

375

680

%81,4

Toplam Varlıklar (milyon TL)

4.572

5.748

%25,7

Ana Ortaklığa ait Özkaynaklar (milyon TL)

282

539

%90,7

Net Finansal Borç (milyon TL)

2.117

2.069

(%2,3)

Net Finansal Borç/Düzeltilmiş FAVÖK

2,0

1,3


* Düzeltilmiş FAVÖK, raporlanan FAVÖK (Faiz, Amortisman ve Vergi Öncesi Kazanç)’ın net bir defaya mahsus (kazançlar)/zararlar ile TFRS’ye göre nakit çıkışı gerektirmeyen karşılık giderlerine göre düzeltilmesiyle hesaplanmaktadır.

** Düzeltilmiş FAVÖK (Diğer gelir/gider faaliyetlerden kaynaklanan kur etkisi hariç)

Yönetim Kurulu Başkanı ve
CEO’nun Mesajı

İnsanlığa hizmet ve ülkemize değer yaratma hedefi ile salgın döneminde hasta kabulüne başladığımız Liv Hospital Vadistanbul’un Türkiye’nin referans hastanelerinden biri olacağına inanıyoruz.

Dünya sağlık çevreleri iki yıldan uzun bir süredir, salgından etkilenenlerin tedavi edilmesi başta olmak üzere; aşı, ilaç, tedavi geliştirmeye ve virüsün bilinmeyen etkilerini araştırmaya odaklanarak, yaşamı iyileştirmeye yönelik katkılarını en üst düzeye çıkardılar. Biz de bu camianın bir parçası olmaktan gurur duyuyoruz.

Dr. Muharrem Usta
Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO

Değerli yatırımcılarımız, kıymetli paydaşlarımız ve çalışanlarımız,

Küresel salgının hayatlarımızı etkilediği her alanda iyileşme çabalarımız sürerken, anlam arayışımızı hem bireysel hem de kurumsal olarak derinleştirdiğimiz zamanlardan geçiyoruz. Anlam arayışı insana mahsus; bizi diğer canlılardan ayıran en temel özelliklerimizden biri. Bu arayış; insanlığın bilimle gelişmesinin, kapasitesini zorlayarak daha iyisini yapmaya motive olmasının, dünyaya sunduğu katkıları en üst düzeye çıkarabilmek üzere güdülenmesinin ve en büyük zorlukların üstesinden gelebilmesinin de sebebidir.

Dünya sağlık çevreleri iki yıldan uzun bir süredir, salgından etkilenenlerin tedavi edilmesi başta olmak üzere; aşı, ilaç, tedavi geliştirmeye ve virüsün bilinmeyen etkilerini araştırmaya odaklanarak, yaşamı iyileştirmeye yönelik katkılarını en üst düzeye çıkardılar. Biz de bu camianın bir parçası olmaktan gurur duyuyoruz.

En başından bu yana ülkemizin salgınla mücadelesinde tüm hastanelerimiz ve sağlık personelimiz ile etkin biçimde yer aldık. Geçtiğimiz yıl ayrıca aşılama sürecine dâhil olarak katkımızı daha da artırdık. Bizler için hayli yorucu bir dönem olsa da farklı görevlerdeki her kademeden çalışanımızın özverisi ve sürece fedakâr yaklaşımları sayesinde, ülkemize hakkıyla hizmet edebildik ve etmeye devam ediyoruz. Aşılamanın beklendiği gibi etki etmesi ise yorgunluğumuzu anlamı büyük bir şükran duygusuna dönüştürüyor.

Toplumda aşılanma arttıkça salgının sağlık sektörü üzerindeki yükü de hafifliyor. Geçtiğimiz yıl başlayan bu hafiflemenin giderek daha hissedilir olacağını düşünüyoruz.

5,7

milyar TL

Toplam Varlıklar


MLP Care, 2021 yılında toplam varlıklarını 5,7 milyar TL’ye yükseltmiştir.

Turquality programı desteklerinin, küresel salgından olumsuz etkilenen sağlık turizminin hızlı toparlanmasına katkıda bulunacağı yönündeki beklentimizi, 2020 yılı sonunda sizlerle paylaşmıştık. Küresel aşılama çalışmaları ve bu destekler birleşince; 2021 yılında Medical Park ve Liv Hospital markalarımızın sağlık turizmi toplam hasılatını %109 oranında artırmayı başardık.

Ülkemize döviz girişi sağlayan sağlık turizmi 2022 yılında da odak alanlarımızdan biri olacak. Zira dünyanın farklı yerlerinde ciddi sağlık sorunları olan çok sayıda hasta, tedavilerini gerçekleştirebilmek için ülkelerinin dışına çıkıyor. Deneyimimiz, güncel teknolojimiz, bilimsel derinliğimiz ve uzman kadromuz ile son derece karmaşık tedavileri başarı ile gerçekleştirebilen bir sağlık grubu olarak, ülkemizin her yıl daha fazla sayıda yabancı hasta tarafından tercih edilmesine vesile olmak istiyoruz.

Yatırımlarımıza 2021 yılında da bu hedeflerimize paralel olarak devam ettik. İnsanlığa hizmet ve ülkemize değer yaratma hedefi ile salgın döneminde hasta kabulüne başladığımız Liv Hospital Vadistanbul’un Türkiye’nin referans hastanelerinden biri olacağına inanıyoruz. Liv Hospital Vadistanbul’u salgın döneminde hizmete açmak; büyük ve orta ölçekli hastanelere odaklama stratejimizi her koşulda hayata geçirebildiğimizin göstergesi olması açısından da gurur verici.

2021 ayrıca Şirketimiz için sürdürülebilir verimlilik arayışına odaklandığımız bir sene oldu. Operasyonel ve finansal verimliliğimizi bilançomuza kârlılık katkısı yapacak şekilde artırmayı başardık. Finansal verimliliğimizde yabancı para borçlarımızı TL’ye dönerek net borcumuzu azaltabilmemiz etkili oldu.

Operasyonel verimlik çalışmalarımızın sürükleyicisi ise salgın ile birlikte yoğunlaştırdığımız ve tüm iş birimlerimizi kapsayan dijitalleşme çalışmalarımız oldu diyebilirim. Dijital dönüşüm çalışmalarımızı 11 ana ve 30 alt süreç olarak tanımlayarak, planlamalarımızı yaptık. Şu ana kadar 20 süreçteki çalışmalarımızı tamamladık. 10 farklı süreçteki çalışmalarımız da devam ediyor. İnsan kaynaklarından faturalamaya ve hatta sağlık hizmetlerinin sunumunu gerçek zamanlı takip edebilmemizi sağlayan veri yönetimine kadar geniş bir alanda dijitalleşme süreçlerimizi iyileştirmek üzere hayata geçiriyoruz.

Salgın ile birlikte artan dijitalleşme çalışmaları, şirketlerin faaliyetlerine efektif katkıları açıkça sonuçlarına yansımaya başladı. Dijitalleşme, verimlilik dışında sürdürülebilirlik çalışmaları açısından da iş dünyasının kritik konularından biri haline geldi.

%109


Medical Park ve Liv Hospital’ın toplam sağlık turizmi hasılatı %109 oranında artmıştır.

MLP Care olarak kuruluş amacımız tüm insanların daha sağlıklı bir hayat sürmelerine yardımcı olmaktır. Biliyoruz ki; sağlık hizmet sunumu, dünyanın daha iyi bir yer ve iyilik halinin sürdürülebilir olabilmesi açısından başlı başına önemli bir görevdir. Bununla birlikte dünyamızın hepimizin daha fazla ilgisine ihtiyacı olduğu da aşikâr... Doğal kaynaklarımız hızla tükenirken, iklim değişikliğinin toplum sağlığına olan olumsuz etkilerini dünya çapında hissetmeye başladığımız bu dönemde, alışkanlıklarımızı tekrar gözden geçirmemiz ve hem bireyler hem de kurumlar olarak sürdürülebilirliği hayatımızın ve iş yapış şeklimizin merkezine almamız gerektiğine inanıyoruz.

Bu sebeple bu yıl ilk kez sürdürülebilirlik çalışmalarımızı detaylıca anlattığımız raporumuzu kamuoyunun bilgisine sunduk. Türkiye’de sürdürülebilirlik raporu yayınlayan ilk hastaneler grubu olmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Türkiye’nin özel hastaneleri arasındaki lider konumumuz gereği, sağlık alanındaki sürdürülebilirlik çalışmalarına ilham ve yön verecek projeleri hayata geçirmeyi sorumluluklarımız arasında kabul ediyoruz.

Hem sürdürülebilirlik hem de faaliyet raporumuzu memnuniyetle inceleyeceğinizi umuyorum. Belirtmem gerekiyor ki Şirketimizin başarısı, çalışanlarımızın emekleri ve süreçleri sahiplenerek sundukları katkıların bir sonucudur. Bu vesile ile tüm çalışanlarımıza bir kez daha teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Yaşama anlam katmak üzere yürüttüğümüz çalışmalarda bizlere destek veren tüm paydaşlarımıza da şükranlarımı sunuyorum.  

Saygılarımla, 
Dr. Muharrem USTA 
Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO

MLP Care, Türkiye genelindeki 30 hastanesiyle faaliyetlerini sürdürmektedir.

Liv Hospital Vadistanbul

Açılış: Mayıs 2021
Lokasyon: İstanbul 

5,8 Milyar TL

Net Satışlar

1,5 Milyar TL

FAVÖK*

*Düzeltilmiş FAVÖK, raporlanan FAVÖK (Faiz, Amortisman ve Vergi Öncesi Kazanç)’ın net bir defaya mahsus (kazançlar)/zararlar ile TFRS’ye göre nakit çıkışı gerektirmeyen karşılık giderlerine göre düzeltilmesiyle hesaplanmaktadır.

20 Bin +

Toplam Çalışan